Sada je: 28-03-2024 13:07.

Poliartritis-pitanje o prehrani - pita tena koja piše rad

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 14 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 25-02-2009 21:38  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Zanima me utjecaj hrane na poliartritis kod djece? Da li postoje određene doze minerala,vitamina ....koje bi trebalo uzimati dnevno(npr koliko kalcija je preporuceno i ostalo)?
Imali prehrana utjecaj na poliartiritis?
Puno toga ima pisanog o vrstama artritisa ali o poliartritisu ima jako malo...
Zanima me sve o poliartritisu kod djece.
Ima li razlike između oboljelih dječaka i djevojčica...
Unaprijed hvala!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2009 09:35  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Mene zanima zapravo sve o poliartritisu kod djece...Svugdje se spominje JIA a poliartritis par rečenica. I koji suplementi utječu na razvoj bolesti i kako?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2009 11:14  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Tena,

Vjerojatno vec znas da se poli dijeli na RF negativne i RF pozitivne.
Razlika je najveca u prognozi bolesti jer RF pozivan se vjerojatno nastavlja u odraslu dob (ali RF pozitivan kod djece je rjetkost).
Artritis je obicno simetrican (dakle zahvaca iste zglobove lijeve i desne strane) i češće pogadja curice. No sva ta prica je samo onako, jer svaki slucaj je sebe i SVE JE MOGUÆE, i da decko npr. ima poliartrtits i da ima uveitis (iako je mala vjerojatnost).

Što se tiče svega ostalog, nema potreba raditi razliku izmedju poli i oligo artritisa. Vrijede jednaka okvirna pravila, cuvati se infekcija (da ne pogorsaju ili izazovu bolest), vjezbati redivito, hraniti se raznoliko (što više zelenog povrća), npr. uzimati Omega 3 dodatke....

Pozdrav i dobrodošla!

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2009 11:33  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Dobro došla imaš tu nešto,ako već nisi pročitala.




PoliartritisPostavljeno: 08.12.2007


Poliartritis predstavlja jedan od oblika hroničnog juvenilnog artritisa. Juvenilni hronični artritis (JHA) ne predstavlja jedinstveno oboljenje, sa jedinstvenom etiologijom, patogenezom i kliničkim tokom, već skup više nozoloških celina dečjeg uzrasta. JHA je termin koji se odnosi na sva hronična nesupurativna zapaljenja jednog ili više zglobova, koja počinju pre 16. godine života, traju neprekidno tri meseca ili duže, uz ispoljavanje bola, otoka i ograničene pokretljivosti zahvaćenih zglobova.

Uzrok nastanka

Etiologija JHA pa i poliartritisa nije poznata a provokativnu ulogu izgleda mogu imati i spoljni i unutrašnji faktori: infekcija, genetski faktori, imunološki faktori.

Klinička slika
Poliartikularni oblik - poliartritis je najčešći od svih oblika juvenilnog hroničnog artritisa i karakteriše se destruktivnim simetričnim zapaljenjem 5 ili više zglobova. Bol u zglobovima je više izražen nego u sistemskom obliku bolesti, praćen je palpatornom osetljivošću sinovije, kao i bolom pri pokretu zglobova. Obično zahvata kolene zglobove, skočne, zglobove ručja ali i sitne zglobove šake i stopala. Nastali poliartritis može biti neprekidno progresivan ili ide po tipu naizmeničnih remisija i egzacerbacija bolesti, dovodeći do raznih tipova deformacija zglobova. Zahvatanje temporomandibularnih zglobova uslovljava sporiji rast donje vilice i pojavu tipičnih deformiteta po tipu mikrognatije i retrognatije (manja donja vilica od gornje).

Vanzglobne promene su manje izražene i mogu se ispoljiti povišenom telesnom temperaturom (do 38°C), limfadenopatijom, ređe pojavom ospe, hepato- i splenomegalije. Najteža vanzglobna manifestacija je hronični iridociklitis, koji ima polagan i podmukao tok, vodeći gubitak vida.

Postoje dva oblika ispoljavanja poliartikularnog JHA:

seropozitivni poliartritis, koji se obično javlja u devojčica posle 8. godine starosti i u kojih je reumatski faktor (RF) trajno pozitivan, postoji prisustvo potkožnih čvorića i moguć je razvoj teških destruktivnih promena zglobova.
seronegativni poliartritis, koji obuhvata decu sa negtivnim RF, u mlađem uzrastu, takođe češće kod devojčica, uz retko postojanje potkožnih čvorića i bez karakterističnih imunoloških oblika, prognoza bolesti je nešto bolja.
Dijagnoza
Dijagnostički kriterijumi: početak bolesti pe 16. godine, zapaljenje jednog ili više zglobova, kontinuirano trajanje oboljenja najmanje tri meseca i isključenje drugih oboljenja.

Od pretraga karaketeristične su laboratorijske (povećana sedimentacija, C-reaktivni protein i fibrinogen, RF, ANA, imuni kompleksi) i radiološke promene.

Lečenje
Lečenje JHA obuhvata kompleks mera koje se odnose na negu i ishranu deteta, edukaciju deteta, roditelja i po potrebi, nastavnika, pogodan odnos odmora i ativnosti, primenu fizikalnih procedura, balneoterapije, medikamentnog (nesteroidni antiinflamatorni lekovi, soli zlata, D-penicilamin, glikokortikoidi, imunosupresivni lekovi) i hirurškog lečenja.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2009 16:18  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Hvala. Ma ja nigdje ne mogu nači ništa stručno a potrebno mi je....Ok dovoljno mi je sad to kad ga znam bar svrstati, ali su mi potrebni količinski uvijeti unosa hrane tj ne hrane nego određeno utjecaj npr kalcija i ostalih vitamina , dnevne količine potrebne za djecu u razvoju.
Hvala na odgovorima....


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 27-02-2009 09:38  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
tena potrazi nutricionistu koji radi s djecom
ovdje mozes nazvati za sve savjete
http://nutricionist.net/nacini.php

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 27-02-2009 11:02  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Evo da se nadodam na Kate,imaš i TWINLAB SAVJETOVALIŠTE PA ETO AKO ŽELIŠ.






LifeTime - PROIZVODI ZA DJECU


Predstavljeni proizvodi ne nalaze se nužno u distributivnoj paleti tvrtke Agram 89, već su navedeni zbog općeg informiranja kupaca.

KIDS' KALCIJ MAGNEZIJ CITRAT tekući
U dječjoj dobi kalcij je bitan zbog intezivnog rasta i razvoja. Nedovoljan unos može uzrokovati poremećaje u razvoju koštanog sustava, zubiju i živčanog sustava te pogodovati razvoju osteoporoze u kasnijoj dobi. Zbog različitih prehrambenih navika unos kalcija kod djece uglavnom je nedostatan, pa je poželjna suplementacija sa 250-500 mg dnevno. U dvije čajne žlice pripravka, prirodnog okusa višnje, zaslađenog frukozom nalazi se 400 mg kalcij citrata i 200 mg magnezij citrata te 267 IU vit. D.


KIDS' ABC
Multivitaminsko-mineralni komprimati za žvakanje. Za djecu od 2 do 12 godina. Sadrže vitamine i minerale koji zadovoljavaju dnevne potrebe za nutrijentima. U prirodnoj aromi jagode.















MJERENJE VITAMINSKO-MINERALNOG STATUSA - BIMED
Opširnije ...

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
ILICA 42 - ZAGREB
Rezervacije na tel: 01 / 4844 - 400
15.05.07. 11-19h , (dr.Jankovska )

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
VUKOVARSKA 74 - ZAGREB
Rezervacije na tel: 01/6183-000
17.05.07. 12-20h, (dr.Perko)
23.05.07. 12-20h

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
LANGOV TRG 3 - ZAGREB
TEL: 01 / 4818-888
25.04.07. 12-18h, (dr.Jankovska)
29.05.07 11-19h

TwinTime
Nova Ves 11 - ZAGREB
TEL: 01 / 4667 - 800
26.04.07. 12-18h
31.05.07. 11-19h

MJERENJE GUSTOÆE KOSTIJU - SAHARA

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
ILICA 42 - ZAGREB
Rezervacije na tel: 01 / 4844 - 400
15.05.07. 11-19h , (dr.Jankovska )

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
LANGOV TRG 3 - ZAGREB
TEL: 01 / 4818-888
25.04.07. 12-18h, (dr.Jankovska)
29.05.07. 11-19h

CENTAR ZDRAVLJA I LJEPOTE
VUKOVARSKA 74 - ZAGREB
Rezervacije na tel: 01/6183-000
17.05.07. 12-20h, (dr.Perko)

TwinTime
Nova Ves 11 - ZAGREB
TEL: 01 / 4667 - 800
26.04.07. 12-18h
31.05.07. 11-19h



ZAINTERESIRANE MOLIMO DA REZERVIRAJU TERMIN !!!!






Learn more ...





NOVO OTVORENO!!!!

PONEDJELJKOM
Nutricionističko savjetovalište
9:00-16:00 sati

UTORKOM
Kozmetološko savjetovalište
15:00-20:00 sati

SRIJEDOM
Children's Expert Program Savjetovalište za trudnice, djecu i roditelje
15:00-20:00 sati

ČETVRTKOM
Sportsko savjetovalište i mjerenje Body Mass Indexa
15:00-20:00 sati

PETKOM
Mjerenja vitaminsko-mineralnog statusa i gustoće kostiju
12:00-20:00 sati

Molimo, za mjerenja se predbilježite telefonski ili osobno


Centar Kaptol, Nova Ves 11 - ZAGREB
TEL: 01 / 4667 - 800

www.TwinTime.net



PROMOTIVNI POKLON BONOVI


Opširnije ...


SportLab
BeautyLab
Prodajna mjesta
Edukacijski centar
FitLab
TechnoLab
Od A do Ž
Po tegobama
Za sportaše
TwinLab
Nature's Herbs
Alvita
LifeTime
Futurebiotics
Revival
ChildLife
Phyto Performance
Klapp
Dalton
Jessica
Vip S.r.l.
STABY Stability-bar
Nemes BoscoSystem
BH FITNESS
YANNA
MF Sport
Iica 42- ZG
Vukovarska 74- ZG
Langov trg 3 - ZG

Dubrovačka 55 - ST
Strossmayerova 5 - OS
Frane Supila 4 - RI
Kralja Tomislava 10 - CRKV
Malta bb- Sarajevo


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 27-02-2009 21:14  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Hvala...Mislim da bi mi to moglo pomoci..


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-02-2009 10:39  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Zanima me ima li dokaza da prehrana utječe na progres bolesti? i kako?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-03-2009 10:36  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Tena

U nekim slučajevima (prema jednoj teoriji) artritis se moze okidati i određenom hranom npr. mliječnim proizvodima ako je dijete alergično. To je jako rijetko i samo jedna od teorija mogućih okidača.
(Stavila sam davno link pod korisni linkovi... pod alergije.. ne znam jesi li vidjela). http://www.homeopathytoronto.com/Juvenile_Arthritis.htm
Dakle dokaza nema...

Što tebe konkrentno muči? Da li ste imali nekog lošeg iskustva s određenom hranom?

Možda da obaviš alergološko testiranje (test intolerancije na hranu), pa da vidiš jel pomaže ako se toga pridržavaš. Neodgovarajuce namirnice treba iskljuciti iz ishrane u periodu od oko 3 meseca, jer je to minimalni period potreban za detoksikaciju organizma.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-03-2009 15:00  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Problem mi je sto nigdje nemogu naci strucnu literaturu o poliarttirtisu. Zvala sam te sto se bave nutricizmom i oni mi tek mogu pomoci kada doznam kolicine nutritijenata koje djeca smiju tj koje su preporucene doze. A kad nadjem te podatke sama mogu sastaviti koje namirnice se mogu uzimati...kontaktirala sam bolnicu u zg (iako samo emailom) i nista. Problem mi je sto mi je to tema diplomskog i neznam kako doci do tih podataka...


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-03-2009 13:51  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ne vjerujem da ćeš u ijednoj stručnoj literaturi o artritisu naći takve detalje o prehrani. Zato i imaš takvu temu diplomskog da se potrudiš prekopati web, knjižnice, knjižare da bi to napisala :D ..

Ni nama roditeljima dr ne daju upute o prehrani...

Linkova na temu poliartritisa ima bezbroj, ako znaš engleski. Tena, ne znam zašto izdvajaš poliartritis kao posebu grupu za prehranu, to je samo podgrupa juvenilnog idiopatskog artritisa i općenite preporuke su iste.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-03-2009 14:12  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 25-02-2009 21:30
Postovi: 7
Joj znam, ma izdvajam zato sto nisam sigurna ni gdje pripara nego kaze pod oligo netko pod POLIARTIKULARNI OBLIK JIA s pozitivnim RF faktorom ...Pa da zato sam i dobila takvu temu. Tako mi je žao sve te dječice što to prolaze...Kako sve više istražujem pitam se kako netko i zasto to dobije?
Hvala vam svima na pomoci...Forum vam je super i super je to sto imate s kim podjeliti svoje strahove i napretke....
Znam obisla sam neke bolnice i knjižare i nemaju bas preporuke za oboljelu djecu...(žalosno ali istinito)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-03-2009 14:57  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
To pitanje i mi sebi stalno ppstavljamo..
Sastane se više negativnih stvari (od infekcija, sklonosti, prehrane do okoliša) i nastane klik u imunološkom sustavu..

Nisam baš shvatila tvoju točnu temu..
Općenito: Omega3, D vitamin, kalcij su neizostavni dio priče o artritisu...
Možda si vidjela moj link da djeca s uveitisom imaju obično nedostatak selena..

Iz svog iskustva ti mogu reći da je moja cura bila uglavnom na mliječnim prozvodima (čokolino, monte..) prije pojave artritisa, sigurno joj je falilo minerala...

Preporučuje se boravak na dnevnom svjetlu zbog D vitamina koji omogućava apsorpciju kalcija...

Puno je toga neistraženog...ti napravi korak više sa svojim radom :D

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 14 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 5 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011