Sada je: 28-03-2024 23:51.

Korikosteroidi (Dekortin, Pronizon, Medrol)

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 8 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 24-07-2009 11:07  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
dakle Dekortin, Pronizon, Medrol...

Kortikosteroidi su sintetski spojevi, derivati hidrokortizona (kortizola) hormona kore nadbubrežne žlijezde.
Oni imaju protuupalno djelovanje, a između ostalog suprimiraju i imune reakcije.
Lijek ima nuspojave u smislu njegovog drugog djelovanja, tako da može doći do povišenja šećera u krvi, osteoporoze, nakupljanja masnog tkiva oko vrata, tanka koža...
Lijek ima utjecaj na osovinu nadbubrežne žlijezde i hipofize, te se zbog toga lijek ne smije nikada naglo prekinuti, već vrlo postepeno.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Zadnja izmjena: kate; 24-07-2009 11:16; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 24-07-2009 11:13  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
KORTIKOSTEROIDI

Nadbubrežna žlijezda proizvodi više hormona, no kad se govori o kortikosteroidima misli se primarno na KORTIZON - hormon koji pomaže organizmu u odgovoru na iznenadni teški stres (jaku infekciju, ranjavanje, i drugo). Kortizon djeluje snažno protuupalno, povećava količinu cirkulirajuće krvi, i tako djeluje na povišenje krvnog tlaka, razinu šećera i natrija u krvi.

Kortizon organizam normalno proizvodi, ali u stanju životne ugroženosti zbog stanja šoka šalje ga u krv u velikim količinama.

Kortikosteroidi su hormoni kore nadbubrežne žlijezde, jednog malog, ali neobično važnog organa za održanje života.

Kortikosteroidi imaju brojne fiziološke, ali i farmakološke funkcije. Hormone kore nadbubrežne žlijezde proizvodi farmaceutska industrija sintetski, po uzoru na njihovu prirodnu kemijsku formulu. Učinak im se može razlikovati ovisno o kemijskoj formuli, a izbor preparata ovisi o terapijskim potrebama.

Treba razlikovati lokalnu primjenu kortikosteroida (masti, kreme, kapi, sprej, preparati za aerosol terapiju) koji djeluju na mjestu primjene i minimalno ulaze u organizam, te su nuspojave iznimno rijetke, posebice ako liječenje ne traje predugo.

Kod sintetski razvijenih (izmjenjenih) derivata prirodnih kortikosteroida neke su farmakološke osobine pojačane, a druge potisnute. Primjerice, utjecaj na metabolizam glukoze je smanjen, a pojačano je protuupalno djelovanje.

Kortikosteroidi su, zbog svojih protuupalnih karakteristika, jedni od najkorisnijih lijekova u farmakoterapiji, općenito. Naročito su značajni u liječenju raznih upalnih bolesti kože, poput dermatitisa, kolač dermatitisa, seboreičnog dermatitisa i seboreje, pemfigusa, u simptomatskom liječenju psorijaze, lupusa i brojnih drugih kožnih upalnih bolesti.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-08-2009 22:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Treba naglasiti da neke nuspojave kortikosteroida ipak ne dolaze do izražaja ako se kraće vrijeme uzima.
Npr moja kćer je pila dekortin tri mjeseca i imala je blage nuspojave,kao što je dlakavost,napuhani obrazi i trbuh.
Nakon što je prestala uzimatui dekortin i nuspojave su se počele povlačit.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-08-2009 07:35  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Tako je bilo i nama, R ih je uzimo 3 mj. Kad smo ih prestali uzimati sva napuhanost je postepeno nestala.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-12-2009 18:58  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Danas sam upravo čula da svi pacijenti koji su bili na medrolu duže od 6 mjeseci,moraju često raditi DEZINOMETRIJU.
Kako sam razgovarala sa umirovljenim reumatologom rekao mi je da medrol " BUŠI KOSTI " smiješno rečeno.
Pa me zanima dali je itko od vas radio dezinometriju i kakav je rezultat.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-12-2009 23:57  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Za odrasle mi to ima smisla ali za decu mi deluje neverovatno...iako je osteoporoza nuspojava dogotrajnih kortića ipak mislim da deca imaju fenomenalnu sposobnost regeneracije i obnavljanja svega toga,bez ikakvih poteškoća.Ne brini!Uopstalom M.je bila vrlo kratko,to je iza vas...

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-12-2009 23:11  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Nebojim se uopće nego nekad možda previše razmišljam.
Neznam.......

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-02-2010 23:07  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Moj mali radio denzitometriju, ništa strašno samo je morao biti miran, prvi put pred dvije godine - nalaz: osteopenija - kao direktna posljedica uzimanja Decortina (prednizona) tj ono što ste rekle pronizon godinu i pol dana, i drugi put pred godinu dana nakon terapija u Klaićevoj, nalaz uredan.

_________________
Gormit 04/05
obolio 08/06 JIA oligo ANA- desno pa oba koljena
terapija svaštara
od 02/09 Naproxen, Arava
tri punkcije 12/07, 04/08, 10/08
terapija Aredia zbog osteopenije cijela 2008
a dalje???


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 8 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 2 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011