Sada je: 29-03-2024 11:22.

Pitanje- Nuspojave dosadašnjeg lječenja?

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 50 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 26-02-2010 12:48  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
Pijemo Movalis 17 dana,
unazad 3 dana malo urtikarija po tjelo(2-3) ali jutros dosta,
nakon fenistila povuče se za pola sata, da li je to možda reakcija na lijek, jel ima tko savjet šta da radimo?

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2010 14:05  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ne vjerujem da je od Movalisa jer bi se inače ranije pojavila reakcija, ali nikad se ne zna.
Znam da se inače treba izbjegavati izlaganje suncu uz antireumatike zbog potencijalne alergijske reakcije.
Nazovi lječnika koji ti je propisao Movalis, a imaš i kontakte gore za prijavu nuspojava lijeka pa se možeš raspitati da li je bilo već takvih reakcija.
Vjerojatno trebaš pauzirati s Movalisom da se utvrdi jel od njega.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2010 14:07  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Maja dobrodošla.
Neznam kod kojeg se reumatologa vodite najbolje da ih kontaktirate,ili pedijatra.
Mislim da movalis nije razlog,ali bolje provjeriti kod stručnog lica.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-02-2010 15:14  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
Kod doktora Harjačeka smo, zvala sam odmah odjel jutros sestra je također rekla da je jako mala šansa nakon toliko dana reakcija i da mu dajem fenistil!
Nadam se da će proći i da nije u pitanju lijek.
Hvala!
Nisam se stigla prijavit prije novi smo u ovome, pa se čujemo!

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 05-03-2010 10:54  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Maja, jel prošao osip?

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 16-03-2010 20:59  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
pazili smo šta jedemo i nisam davala dva dana movalis i osip se povukao,
nakon toga smo opet krenuli piti lijek i sad ga opet pijemo bez prekida i osipa nema,
valjda ga i ne bude više, možda nešta od hrane tko će znati,
u četvrtak nas čeka drugi pregled!

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 22-03-2010 17:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 07-02-2009 01:57
Postovi: 32
Lokacija: Kutina
Uz terapiju u potpisu, koja sad već traje 10 mjeseci, nismo primjetili nikakve fizičke nuspojave.
Obzirom da Medrol pije svaki drugi dan samo po jednu tabletu (4 mg), nema nadutost ni pojačan apetit.
Ibuprofen i MTX su se pokazali totalno bezopasnima u smislu nuspojava... nije ih bilo. Ni probavni problemi, ni fotosenzitivnost... baš ništa.
Nažalost, isto su se tako pokazali i nemoćnima u liječenju bolesti. Zato je doktorica danas najavila da će Laru prebaciti na anti-TNF, samo još ne znam koji, mislim da Enbrel (etanercept), spomenula je da će se primjenjivati jednom tjedno potkožno...

Tako da očekujte za koji mjesec izvještaj o nuspojavama. Nadajmo se da će biti pozitivan koliko i ovaj...

_________________
r. 07.02.2007.
Simptomi: Prosinac 2008 lijevi gležanj, veljača 2009 desno koljeno
Dg: veljača 2009 JIA oligo
Lijekovi: ibuprofen, MTX, enbrel
Od srpnja 2010 bolest u mirovanju!


Vrh
 Profil ICQ  
 PostPoslano: 22-03-2010 21:08  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Nama R isto nema nikakvih simptoma, al su mu jetrene probe na gornjoj granici pa sam mu zato odlučila davat 1/2 folacina na dan.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 25-07-2010 09:13  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 19-12-2009 21:39
Postovi: 71
Lokacija: srce dalmacije
:( :( = nuspojava od MTX ili stereoida???

Kao prvo me zanima dali je netko od vas primjetio opadanje kose kao nuspojavu?? Kod nas to izgleda ovako, kad se češljamo nije tako strašno ali kad je brat sličajno malo počupa za kosicu u ruci mu ostane cijeli čopor kose :/

Ima više od mjesec i pol moja malena kašljuca, ponekad malo jače ponekad malo manje. Vodila je u tom razdoblju 3 puta pedijatrici, vadili kks, crp, sve uvijek uredno, slikali pluća sve ok. Nosić bi ponekad curio a ponekad opet ne. Pedijatrica odlučila taj kašalj tretirat kao alergični kašalj i dala joj clareten sirup, od kojeg se ništa nije poboljšalo. Onda nas poslala UHo-grlo nos i pulmologu. Došli uho grlo nos taj isti dan dobila temperaturu i počeo nos jako curiti. Dr veli da je nosić pun gnjoja te da vjerovatno tu ima neka beštija od bakterije... Napravili bris nosa rekli nam u subotu bude nalaz akoje uredan a ako nije onda tek u pon-uto - u subotu zvali i kažu nije izašao nalaz zovite u pon. Dr je rekao da se sigurno radi o nekoj nakterijia sve može biti posljedica pada imuniteta od MTX-a.

Apetit?? Apetit nam je katastrofa i to mi se čini već od punkcije stereoida. Moja mala koja je inače imala jako dobar apetit sada za ručak pojede 5 kašika i onda nemože više jer joj se povraća, ako joj ja uz igru dam još koju kašku više aj ća sve van. Voća mi ništa drugo neće osim jabuke i banane :/

Slatko joj nemoram branit tj. uskraćivat jer ga sama odbija - eventualno koji pez bombom i to je to.

E da afticu u u stima je isto imala ima jednu 20ak dana - no to onda nisam uopće povezivala da bi mogla biti nuspojava tj. zbog pada imuniteta. :?

Iako moram priznat da bi često zaboravili dat ulje jetre bakalara (omega) sada sam odlučna i znam da pod hitno moram nešto poduzeti. Ulje će sada dobivati redovno kao i propolis.
Multivitaol od dr. theissa koji mi se uvik činio neloš kaže pedijatrica da od toga nema ništa da je to samo zarada da tu nema pomoći za imunitet????

_________________
Curica 4 god.
Dg: JIA oba koljena (od 12/2009)
Movalis 5mg (od 12/2009)
1. punkcija 03/2010
MTX (od 19.4.2010) 1xtjedno 7,5mg
fizikalne s elektrostimulacijom


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-07-2010 21:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Upoznala sam jednu mamu koja ima problema s očima (nevezano za naše bolesti, al isto se liječi kod dr. Vukojevića i nažalost joj prijeti sljepilo) i uzima MTX pa kaže da je to strašno- probala je i tablete i injekcije...kaže da joj je tri dana poslije tako loše, mučno, da nema snagu ustat iz kreveta od malaksalosti- jednom riječju katastrofa (inače je i na kortićima, al njih ok podnosi) tako da ako ona kao odrasla osoba kaže da je to tako grozno, kako je tek našoj djeci!

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 26-07-2010 21:32  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Anbo, koji propolis joj vi dajete?

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 27-07-2010 17:08  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Anbo žao mi je što sve prolazite,
mi smo takoođe ispočetka imali neke nuspojave od MTX kao što sam pisala mučnina i slabost.
Od kortikosteroida smo imali pojačanu dlakavost,ispadanje ne,ali mojoj je kosa ispadala kao što i ti navodiš,kad je češljam rekao bi po cijeli prameni,ali ja sam odmah reagirala i pitala našu dr.
Veli ako je povučem i sa jednog mjesta opadaju prameni kose,a ostaje gola koža onda se sumnja ne nešto.
I da može biti povezano sa imunitetom,nedaj bože sa bolešću metabolizma i kao nuspojava pojedinog lijeka,vidi dali ostaje čisto tjeme nakon isčupanog pramena ili je ostalo i kose,jer vlas se obnavlja pa tako da mora i opadat ali nije za zanemariti,jer to je počelo odnedavno.
Što se tiče afti mi od pravog dana uzimanja MTX nama je naša dr Bukovac preporučila folacin baš zbog tih nuspojava koje izaziva MTX,mi zahvaljujući folacinu živimo "bezbrižno" ali kao što ti je rola rekla sprej na bazi propolisa ti je dobra za afte.
Apetit ima na jednoj temi ali nije zgorega napisat ću da ne pretražuješ,granule B-complexa su ti za apetit pa probaj malo potpomoći,jer i moja je jedno razdoblje jako loše jela,nije sad puno bolje ali jede pomalo.
Sretno

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 29-07-2010 23:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 19-12-2009 21:39
Postovi: 71
Lokacija: srce dalmacije
Dajem joj propolis dječiji od PIP-a.

Joj dragice hvala ti puno na savjetima pogotovo i za granule, ali ni sama nezna šta ću. Slabo jede imam osjećaj da po cijele dane samo trpam u nju čuda... movalis, ulje, propolis, pa med, pa sad prospan za kašalj ... sad mi je popila summamed --

e da zbog tog kašlja koji se zadržao napravili bris nosa i imamo streptikoku. pedijatrica prema nalazu osjetljivosti propisala summamed - nadam se da će pomoći. Vadili smo krv prije 3 dana, sve je u granicama normale jedino leukociti su na 13 (maksimalno dozvoljeno je čini mi se 9)

_________________
Curica 4 god.
Dg: JIA oba koljena (od 12/2009)
Movalis 5mg (od 12/2009)
1. punkcija 03/2010
MTX (od 19.4.2010) 1xtjedno 7,5mg
fizikalne s elektrostimulacijom


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 30-07-2010 15:47  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Anbo bitno da si pomažemo jedni drugima,žao mi je što je streptokok prati zgobove
da se nebi nedaj bože aktivirale upale.
Streptokok je gadna zvijer i od samog imena meni kosa se diže na glavi od straha.
Ima puno suplemenata za poboljšanje vitamina nama nije puno pomoglo,te granule su nam bile super jer kad se otope imaju okus kao cedevita.
Imaš i od supradyna tabletice ili više kao bombone koje se tope u ustima takođe za djecu i naravno pomaže kod apetita.
Pa borimo se dalje :dumdum:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-08-2010 23:37  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 20-07-2009 20:54
Postovi: 402
Lokacija: Beograd
Anbo,javlja ti se mama koja je sve to prosla,kad pises za malecku kao da moju Anju gledam...
Prvo,nase iskustvo je da je Anja jako bila razdrazljiva i bilo joj je non stop muka i povracala bi po ko zna koliko puta(narocito u autu) dok je bila na tableletama MTX,isto 7,5mg nedeljno...na nasu "srecu" zbog ociju je bila na tabletama svega 4 meseca te joj je u inostranstvu uveden MTX 10mg u injecijama,i od tada mozda jos neki kratak period se desavalo i sve stisalo...znaci ona sad dobija 12,5mg u injekcijama jednom sedmicno,i nema ama bas nikavu muku niti povracanje(sad smo isli na more,presli smo autom oko 3500km i nije ni jednom povratila,isli smo i za insotranstvo autom isto dobro podnela)...ja ti mislim da u tabletama MTX najdrazuje jako crevnu sluzokozu,da ubija apetit jako,menja ukuse hrani...isto se verovatno desava i sa injekcijama ali u manjoj meri jer ide direktno u krv...pokusaj se posavetovati sa dr koje je leci pa mozda da predjete na bocke,veruj mi onaj sekund kad dobija malo place i kraj,idemo kuci i nema mucnine sto mi je najvaznije...

Drugo,mi dajemo Anji od samog pocetka po 5mg folacina 48 sati pre MTX i 5mg 48 sati posle injekcije,takvu semu nam je prepisao nas doktor i drzimo je se...znaci 10mg ukupno sedmicno...mozda to pomogne

Trece,moje iskustvo je da je Anja najgore jela upravo u tom periodu od jedno 2 do 3,5g sto ne znaci da ti ne bi slabo jela i da nije pod lekovima,jednostavno devojcice su takve,mrljave i posle kad pocne intezivan rast oko 4te godine se malo poprave u tome...iako,ja mislim da je Anja isto slabo jela upravo i taj period kad sam je trpala svim i svacim,te kozje mleko,noni sok,propolisi,aloje,vitamini...svasta sam joj davala i njoj to jednostavno napuni ionako mali zeludac i dete nije gladno...pokusaj u jednom periodu nista joj ne davati sem osnovnog,batali vitamine,daj joj samo voca dosta i idite sto vise na vazduh,da se istrci,umori i bice gladna..ako mozes vodi je na neku vodu,more,bazen i slicno da sto vise pliva,voda iscrpi i ogladni i jedu ko provaljeni(nasa je na moru tamanila sve pred sobom,sad opet kod kuce nista)

Tek kad je JIA bio potpuno pod kontrolom,krvna slika se vratila na normalu i hemoglobin je super...daj joj da jede sta ona hoce,neka deca hoce danima isto jelo,daj joj nema veze,samo da uzima nesto...i ne brini,oni su cudo,rastu ko iz vode iako ne znamo od cega(ja sam cak u jednom momentu vodila je kod nutricioniste,on joj dao neki cink u granulama,koji joj nikad nisam ni dala i hvala Bogu nije joj ni trebao).

Anja trenutno ima 4g,104cm visine i oko 15,8kg svega,ali nije mrsava,tanka je ali zilava ko muskarac...kad pogledam svoje slike sa toliko godina ja sam bila ko iz logora da sam izasla...tako da ima nesto i u nasledju...ne brini bice sve ok,prestani joj toliko davati svega i svacega,ulje moze ali zimi,nema potrebe toliko leti,zasitis je svim tim...

E da,kosa nije Anji opadala tako u pramenovima,male su to doze za tako nesto,jednostavno mislim da je jesen na pragu,svima opada pa i deci...jos ako joj vezujes neke kikice i repice stalno,cupas joj gumicama i snalama...ja sam moju osisala paz,sa kratkim siskama,niti vezujemo niti diramo kosu uopste...ali ako se nastavi pa primetis nesto bas neuobicajno prijavi i to doci...mada znam jednu devojcicu iz Bg,dugi niz godina prima MTX,bilo je i faza kad se mama zalila dok je kupa da joj puno kose ostane na ceslju i slicno,pa mala ima puno kose i dalje...ne brini!to su jako jako male doze za to...

_________________
Anja,4g
poli/uveitis oba oka od 7.2008.
th-mtx injek.12,5mg,pronison 2mg/2.dan,folacin;remisija pod th vec 2g
th.za oci(uveitis stalno aktivan,skoro svaka 2mes.)-dexa kapi(konst.2g manje ili vise),uniclofen,tropicamid
ANA prvo +,pa dva puta -
Rf -


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 50 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 9 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011