Sada je: 29-03-2024 00:39.

Novi s JiA -prebacujem

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 140 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 25-10-2012 11:15  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 21-05-2010 11:24
Postovi: 214
Mi hvala Bogu od prvog dana nismo imali problema s mtx.Njoj nije problem ni injekcija,a ni naknadno nema problema s mučninama i glavoboljama na što se pojedina djeca užasno žale. Valentina ta bol bez otekline je sigurno bila izazvana naporom na treningu,stvarno ne mislim da je vezana uz mtx niti uz bilo kakvo pogoršanje bolesti.

_________________
curica 07/04
12/06 dijagnoza JIA
(lijevi gležanj,koljeno,prst na ruci i prst na nozi)

03/07 MTX,folacin,ibuprofen
12./09 pokušaj smanjivanja MTX-pogoršanje(12 mg)
08/10 punkcija lijevog gležnja
11/10 punkcija 2. put
11/10 Medrol 32 mg


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 25-10-2012 14:36  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Da i ja mislim s obzirom da 10 mj nismo imale problema. A mtx smo primile 3 injekciju,sve ok,osim kaj nevoli pikanje pa se boji.a mučnine i to za sad nemamo nadam se i nečemo.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 25-10-2012 16:08  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
I mojoj je bilo loše od injekcija,znala je klonuti od njih poslije davanja.Ja sam je uvijek nosila.Prije
samog davanja sam je hrabrila,i uvjek je upalilo.Nešto obećaš da ćeš joj kupiti za nagradu i da malo se strpi da
će proći bol od pikanja da kratko traje.
Nekako je prolazilo kod moje ,a i sad prolazi evo upravo je prije tjedan dana operirala mandule,dr i setre su rekli da im nije još
pacijent bio tako discipliniran,nije plakala niti se bunila,surađivala je.I evo istina boli je izmršala je,ali već se nadzire poboljšanje pa je lakše.Zato mito i korupcija i kod djece prolazi :mig:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-10-2012 07:57  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Bok svima! Danas opet na cijepivo.Dr. H. je napakon odg i rekao da bol nema veze s mtx,već vježbom,al nije rekao da prekinem il nastavim,pa mislim da joj koristi vježba.Mi smo U OGulinu jedini s tom dijagnozom. Koma. Kako ste vi? Ima šta novo? Mi na kontrolu tek u 12mj. Nejavljaju se baš ovi šta su izlječeni,kako su?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-10-2012 14:14  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Valentina ajde da razjasnimo nešto,MTX nije cjepivo nego lijek.Nemoj se ljutiti na mene
što te ispravljam,nego sam se čudila koliko vi to puta idete na cjepljenje :luda: .
Evo ti link pa klikni da malo pročitaš sve o MTX,dobro je znati,jer malo tko ima vremena
u ljekarnoj ili u bolnici da objasni sve prednosti i mane pojedinih lijekova.
U ovom slučaju je riječ o MTX.
Ima jedan mama takođe sa sad već punoljetnom djevojkom koje ima raynaudov sindrom i koja se liječila kod dr H.
Možda pročita pa nam se javi.
http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP- ... 01-238.pdf

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-11-2012 08:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Uh,ispričavam se...govorit cu pikanje,he he. Ajoj,mi već danima imamo kašalj bez simptoma,ujutro navečer i tokom noći,po danu ok. Jučer se žalila na trbuh i imala je proljev,a želudac nas dosta muči još od movalisa,a sada još više. Nadam se da to ni od mtxa jer piše u nuspojavama,valjda se potrefilo,neznam,mene je sad svega strah,Kako vi,da li imate problema sa želudcem?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-11-2012 16:46  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Valentina što se tiče kašlja može biti od suhog prostora,može biti da joj nešto iritira,
tipa dim od cigarete,prašina,nešto provjeri prostore gdje boravi.U svakom slučaju prati,kašalj zna biti opasan i brzo prerast u upalu pluća,pogotovo kod naše djece
bez imuniteta.Što se tiče želuca i bolova,puno naše djece je pilo,controloc,renital itd ,
može biti vezano uz movalis,ibuprofen jer ti svi lijkovi oštećuju sluznicu.A ni MTX nije
bezazlen,posavjetuj se,i neka joj nešto preporuči.
Na svoju ruku osim čaja od kamilice ili nečeg što je prirodno nemoj ništa davat.
Imaš tu negdje temu na forumu sve vezano za želudac,upiši u tražilicu gore uvrhu pa će
ti prikazati teme.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-11-2012 23:12  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Joj,ja sam u takvoj komi,glava mi puca. Ma pijemo mi za želudac zantac sirup. nju je poceo mučiti odmah terapijom movalisa,počeli smo s controlocom ali joj nije bilo dobro,pa dobili savijet za taj koji puno plačamo,al pomaže,pa nema veze. Ma upočetku joj se vračala kiselina i sve joj je smrdilo,sad je ok,samo je nekad muči,nekako više kako smo na mtxu,al mislim da je to možda od straha više,tako i proljev,jer je obično dan prije i nakon pikanja tako. Da li nalazi mogu pokazati ako su neke ozbiljnije tegobe na želudcu i crijevima osim onih strašnih pregleda? Mi smo sad 4 puta bili na pikanju,još 5 pa u 12mj na kontrolu,da li bi ja trebala već sada napraviti nalaze ili nakon i ovih ostalih 5 injekcija.bojim se za krvnu sliku? vidim da zna biti poprilično loša? i zašto ne daju tablete mtxa manje bi djeca osjetila? zar nedjeluju isto ili? ja ne znam kako vi ali ja se toliko bojim da niti spavam,stalno se budim i gledam u nju tako i po danu,koma,grozna sam,a neznam,bojim se tih lijekova,neopisivo,kad bi znala da će biti sve ok,da neće biti velikkih posljedica.? kako je vama uopće počela bolest? naglo ili? i hvala ti puno dragice,puno mi znači jer se grozno osjećam?vjerojatno kako je i drugima,i svi savijeti su dobro došli?i mišljwnja'iskustva! jer ovov je sve koma!!!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-11-2012 23:17  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
majo koliko ste dugo pili mtx?i kako se vaša bolest napredovala?naglo ili polako,s upalama ili? mi isto s koljenima,koliko je vaše stanje ozbiljno,jer nama je rekao da nemože reći da je nešto strašno,da je zalječeno,ali želi izlječiti,da li je to ohrabrujuće ili? samo nas smiruje?hvala da li vi imate problema želudca?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-11-2012 14:24  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
Valentina da si se proljetos javila, bili smo u petom mj. u Ogulinu na gim.natjecanju, pa smo se mogle vidjeti i ispričati dobrano o svemu...
Mi smo isto krenuli na početku sa injekcijama MTX-a jer tako je nama dok. rekao da injek. krenu djelovati odmah brže, a nakon par terapija prelazimo na tabletice, djelovanje je jednako.
Mi smo pili mtx godinu i pol, kod nas ti je u početku bolesti sve bilo to nekako ludo i nedokućivo, sve krvna slika ok, dva puta hospitaliziran u bolnici u Sisku, i njima sve uvijek ok, ali on je imao, povremeno bolove, tako se to vuklo dvije godine dok nisam sama nazvala dok. H naručila se i tako smo krenuli.
Znači naše lječenje je kasnilo dvije godine, ali sada je on ok, pitam se da smo došli na vrijeme kod doktora puno toga nebi bilo, jer moj dečko nikada nije imao otoka, crvenila... uvijek je bila prisutna samo bol, jutarnja ukočenost, nakon prvog pregleda je dobio movalis i od onda ide samo na bolje nikada nije imao napad otoka niti dr.. kontrola nam je 20.12, nadam se da će raditi UZv pa da vidimo kako je bez MTX-a.
Doktor je nama savjetovao vađenje krvi (jetrenih proba) dok je djete na MTX-u, i dok su jetrene ok, svakih 5-6tjedana, vjerojatno vam je to napomenuo, a kada nam jetrene nisu bile ok, znali smo vaditi svaki tj. hvala Bog da malo odmaramo od te igle.
Nadam se da si uspjela sve pohvatati pitaj ako ti šta nije jasno, ako nas put navede opet na natjecanje u Ogulin javim ti se! :)

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-11-2012 15:50  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
A mi tek proljetos krenuli s terapijama.u 1mj ustvari smo bii prvi puta kod harjaceka.Anama je prvi puta bol bila s 1.5 god. ona se je zalila al to je trajalo po nekoliko sati samo,i ustvari nije mogla se oslonit na nogu a njoj je to bilo smijesno a ne neka bol.a znala je imati viroze pa iza toga obicno ju je bolilo.al velim samo nesto kratko,i kod nas je sve uvijek bilo ok,nikad upala čak ni ukocenosti. i javljalo se svakih par mjeseci po par sati,i mi smo kasnili godinu i pol,jer ustvari niko mi nije vjerovao,i tako.a kad smo bili prvi puta H. je rekao da se vidi mala upala ali da nije strasno na oba koljena,2DPneka? u 7mj je bilo mirovanje,pa u 10mj pogorsanje,ali vidiljivo samo na uvz jer nju ne boli,skace ko luda i to.tako da mene najvise muce injekcije,i ljekovi, bojim se,jako. a taj želudac je muči o ljekova.Pa ona meni ok,jede normalno i sve,primili smo 4 pike al nismo radili nalaze?jos imamo 5 do 12mj,kontrole,dali da napravim ili tek prije kontrole?hoce biti dugo? da li je istina da to prodje do puberteta? kada ste poceli s ljecenjem? i kako je sin vam ovako?nadam se da cemo se vidjet u og,i mi idemo na gim,ali samo radi vježbe,malismo 3 i po god


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 02-11-2012 22:46  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 26-02-2010 12:43
Postovi: 138
Lokacija: Sisak
Kada ste vi krenuli valentina sa mtx-om? Da li su vam to prve 4 inje. mtx-a uopće šta ste primili, mi smo odmah nako prve 3-4 išli na kontrolu jetrenih a kasnije svakih 6tj.,onda sam si znala isplanirati - kombinirati i spremiti odmah nalaze i za kontrolu za doktora, da se čim manje pikamo.
Moj sin se krenuo liječiti kad je napunio 4 god., on je sada super za mene i kako doktor kaže zdravo djete, bavi se puno sportom i mislim da je to jako bitno kod naše djece. Sve je to od danas do sutra nikad neznaš kad ih opet može zaboliti, sam doktor H. nam je rekao neke svoje pacijente sam vidio opet kroz par godina a neke nikada više, i sama ludujem i stalno strahujem oko njega, nisi jedina šta se toga tiče, gledam ga kako hoda, gledam ga u jutro da nebi bio ukočen, čak ga često tražim da mi protrči malo po kući u jutro prije vrtića da vidim da je sve ok, pa sad mislim da ću tako cijeli život živjeti u strahu. Kako radim u vrtiću, često se uhvatim da gledam dr. djeci u noge, ma luda a eto šta mogu!! :hehe:

_________________
dečko Teo r.2006g
Oligo JIA oba koljena
Movalis 9 mg od 02/10
Punkcija oba koljena 04/10, 7/11, 5/12
Mtx 12,5 mg od 09/10
Bez Mtx-a od 8/12

Iskoristite vrijeme, ono umire tako brzo!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2012 08:26  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Uh ja sam mislila da sam ja samo paranoicna,vise nesmim nikom nis ni rec,ludi su vec od mene,a meni koma.Mi smo krenuli s mmtxom u 10 mj. da to su nam prve 4 injekcije. sad još toliko do kontrole.ici cu onda u pon vaditi krv da vidimo.sinoc sam primjetila kad se pokakala na papiru roskasti trag,bojij se da nije krv,da li je moguce? onako kad obrisem roskasto ostaje? Da li ce mi dati sada iduci put tablete? da li da tražim.? jer kad trebamo na piku onda su tu proljevi i cuda od straha? DA li si još šta koristila prirodno,uz mtx? Nekako mi izgleda da nam je pocetak dijagnoze poprilicno slican,oba koljena,osim sto mi nismo imali jutarnju ukocenost.DA su vam nalazi svi uvijek bili ok,sto se tice upala? Imate li kakve gen.sklonosti? Znas sto me tjesi,neznam da li je tebi doktor ikad rekao? Da nije strasno,i da misli da bi je smtxom izljecio jer je nama zaljeceno?Nekako me to drži.Jeli vama rekao nesto slicno i kad bi vam ukinuo terpiju,da li se kod vas vidi kakv a upala? Ja sam eriku upisala u gim da mal o vježba,da li doma vi vježbate?hvala ti,puno mi ovo znaci. E i jete imali problema sa želudcem?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 03-11-2012 20:07  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Opet nakkon stlice kad je brisem roskasti trag? a prije kakanja se zali na bol u trbuhu?sta da radim ima li ko iskustva,dal ima kakva pretraga crijeva a da nije kolinoskopija???


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 04-11-2012 09:43  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Gdje cxuvate mtx


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 140 poruka ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 22 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011