Sada je: 28-03-2024 20:15.

POJMOVI za lakse razumijevanje -uveitis

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 3 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 09-12-2008 14:13  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Iridociklitis je prednji uveitis, a zahvaća šarenicu i prednji dio cilijarnog tijela.

Ako se bolest na vreme ne otkrije i ne započne lječenje, ova upala napreduje i može da izazove ozbiljno oštećenje oka. Zato je blagovremeno otkrivanje ovog oboljenja od izuzetne važnosti. Prednji uveitis nije uočljivo oboljenje. Dete nema poremećaj sa vidom (zamagljen vid), niti se na oku primećuju promene (crvenilo), te roditelji ne mogu da otkriju bolest na početku. Zato je neophodno, da djeca kod kojih postoji velika opasnost da dobiju iridociklitis, redovno, svaka tri meseca odlaze na pregled kod očnog doktora. Oftalmolog posebnim aparatom koji se zove špalt-lampa, može ukoliko se bolest razvila, da otkrije promene na oku. Može biti potpuno asimptomatski da ga roditelji uopce ne mogu primjetiti.

http://www.medicina.hr/clanci/uveitis.htm
http://www.bilicvision.hr/uveitis.html

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-12-2008 11:50  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Sinehija je stanje oka kod kojeg šarenica srasta ili s rožnicom (prednja sinehija) ili s lećom (stražnja sinehija). Sinehiju može uzrokovati trauma oka ili iritis (upala šarenice), što može dovesti do određenih tipova glaukoma. Katkad je vidljiva pažljivim pregledom, ali puno jednostavnije oftalmoskopom ili procjepnom svjetiljkom (špalt lamopom)

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-12-2008 12:17  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Očna mrena - katarakta

Očna mrena (katarakta, cataracta) jest zamućenje očne leće koje uzrokuje zamagljenje vida. Naziv dolazi od grčke riječi katarasso koja znači vodopad jer je zjenično područje u mreni bijelo kao vodopad.

Sekundarna mrena
To su metaboličke mrene, a najčešće nastaju zbog:
- šećerne bolesti
- tetanusa
- otrovanja lijekovima, najčešće uslijed dugotrajne uporabe kortikosteroida

Simptomi
U ranom stadiju bolesti jače osvjetljenje i naočale mogu uspješno nadvladati problem. U kasnijim je fazama potrebno pristupiti kirurškom zahvatu. Kirurgija oka je danas iznimno razvijena te su ovi zahvati jako uspješni.
Simptomi uključuju:
- zamagljen vid
- problemi prikazivanja svjetla
- blijede boje
- lošiji vid noću
- dvostruki ili višestruki vid
- učestala potreba za promjenom naočala ili leća

Svi ovi simptomi mogu biti posljedica neke druge bolesti oka pa je potrebno pregledati se kod liječnika specijalista: oftalmologa.

Liječenje
Ne postoji medikamentozno liječenje.
Liječenje početnih stadija je, ponovimo, jače osvjetljenje i naočale ili leće.
Kasnije je potreban kirurški zahvat. Koriste se tri tipa zahvata:
- intrakapsularna kirurgija
- fakoemulzifikacija
- ekstrakapsularna kirurgija
U ovim se zahvatima odstranjuje zamućena leća i u većini slučajeva ugrađuje druga. Nakon intrakapsularne kirurgije se umjetna leća ne može ugraditi jer nema oslonca za nju.
Ukoliko dio bolesnikove leće ostane nakon operacije u oku, može se kasnije zamutiti i to stanje se može liječiti laserom, tehnikom zvanom YAG laser kapsulotomija.

Kirurške metode odstranjenja očne mrene
Dva su glavna načina za odstranjenje mrene kirurškim zahvatom:
- Fakoemulzifikacija - operater napravi mali rez sa strane rožnice, umetne tanku sondu kroz koju se emitiraju ultrazvučni valovi koji omekšavaju i lome zamagljeni centar leće koja se kasnije sondom usisava i odstranjuje. Fakoemulzifikacija je u prednosti nad ekstrakapsularnom kirurgijom jer omogućuje brži oporavak - pacijent je za par dana sposoban za rad. Vid nakon ove operacije je također bolji.
- Ekstrakapsularna kirurgija - napravi se duži rez sa strane rožnice i odstranjuje tvrdi dio leće. Ostatak leće se odstrani usisavanjem.

Kod većine kirurških zahvata leće odstranjena zamućena leća se zamjeni umjetnom lećom. Umjetna leća je prozirna, ne zahtijeva nikakvu brigu i postaje trajni dio oka. Nova leća dopušta dolazak svjetlosti na mrežnicu i stvaranje slike. Umjetna leća se ne osjeća niti vidi. Neke osobe ne mogu imati umjetnu leću zbog problema tijekom operacije ili nekih drugih bolesti oka. Za njih opcija nošenje mekih kontaktnih leća ili naočala s velikim povećanjem.
Fakoemulzifikacija (ultrazvučna operacija) je vrlo učinkovita, uspješna u većini slučajeva i daje dobre rezultate.

Nakon kirurškog zahvata uobičajen je osjećaj svrbeža i blage nelagode u operiranom oku. Može postojati iscjedak i osjetljivost oka na svjetlost i dodir. Kod jačih bolova liječnik može propisati analgetike. Nakon 1-2 dana bi bolovi trebali prestati. U većini se slučajeva cijeljenje postiže za 6 tjedana. Poslije operacije su potrebni redovni liječnički pregledi poradi kontrole cijeljenja. Liječnik može prepisati kapi za oči ili lijekove kojima se kontrolira očni tlak. Za zaštitu oka je potrebno nositi zaštitu na oku ili sunčane naočale. Trljanje i pritiskanje oka svakako treba izbjeći.
Problemi nakon kirurškog zahvata se rijetko javljaju, ali su mogući. Uključuju infekciju, krvarenje, gubitak vida ili svjetlosne bljeskove. Brzom reakcijom od strane medicinskog osoblja ovi se problemi brzo riješe.
Tijekom oporavka nakon zahvata ne bi trebalo mnogo se saginjati niti nositi teške objekte.
Nakon zahvata pacijent se može brzo vratiti svakodnevnim aktivnostima, ali vid u početku može biti zamućen. Operiranom oku je potrebno određeno vrijeme prilagodbe, osobito ako i drugo oko ima mrenu. Nakon postavljanja umjetne leće u oko boje mogu biti jače ili imati plavu nijansu. Također nakon boravka na jakom sunčevom svjetlu sve može biti crvenkasto tijekom nekoliko slijedećih sati. Nakon nekoliko mjeseci ove promjene doživljaja boja prestaju.


Glaukom

je grupa bolesti optičkog živca koje uključuju gubitak ganglijskih stanica. Neliječeni glaukom dovodi do trajnog oštečenja optičkog živca što rezultira karakterističnim glaukomskim defektom vidnog polja koji može uznapredovati do sljepoće. Glaukom je drugi po učestalosti uzrok sljepoće u svijetu.

U nalazu vidnog polja kod glaukoma karakterističan je glaukomski defekt koji smješten nazalno i prema horizontalnom meridijanu. Klinički se može manfestirati kao skotom najčešće lučnog oblika. Pregled vidnog živca prilikom kojeg je omjer promjera ekskavacije i promjera diska (C/D) veći od 0,6 ili je razlika u C/D omjeru između dva oka veća od 0,2 budi sumnju na glaukomsko oštečenje vidnog živca. Ispitivanje za glaukom uključuje i mjerenja intraokularnog tlaka tonometrijom i pregled veličine i oblika oka.

Konzervativno liječenje glaukoma svodi se na snižavanje očnog tlaka kao vodećeg rizičnog faktora nastanka oštečenja živca različitim lijekovima kao što su: beta blokatori, adrenergični agonisti, inhibitori karboanhidraze, kolinergični agonisti i prostaglandini. Glaukoma se može liječiti kiruški i laserom.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Zadnja izmjena: kate; 09-01-2009 13:36; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 3 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 7 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011