Sada je: 28-03-2024 23:09.

Informacije za SRV

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 10 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 29-10-2009 15:09  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Nešto o isplatama plaća i za što su sve zakinuti roditelji koji koriste pravo za SRV:

Pravo roditelja sa težim smetnjama u razvoju na rad s polovicom punog radnog vremena propisano je Zakonom o radu (Narodne novine br. 137/04) kojim je uređeno pravo na naknadu plaće koja se isplaćuje na teret socijalne skrbi.
Način izračunavanja visine naknade propisan je Pravilnikom o pravima roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi njege djeteta (Narodne novine br. 92/03, dalje Pravilnik).
Roditelji koji koriste to pravo, njih oko 7 000 na području Republike Hrvatske, sustavno su zakidani za dio naknade koju isplaćuje Centar za socijalnu skrb zbog neuplaćivanja obveznog doprinosa (mirovinsko osiguranje I stupnja) na polovicu plaće, odnosno naknadu plaće koju dobivaju od njih. Uz to porez i prirez se obračunava na cijelu plaću, iako polovica po zakonu, kao naknada iz socijalne skrbi, ne podliježe porezu. Na taj način su korisnici ovog prava znatno oštećeni, a mirovina roditelja bit će uskraćena za jedan značajan dio njihove plaće. Prema čl. 9. Pravilnika utvrđeno je da roditelj koji radi polovicu punog radnog vremena ima pravo na naknadu plaće u visini razlike između plaće koju ostvaruje radeći pola radnog vremena i plaće koju bi ostvario da radi puno rano vrijeme. Prema stavku 3. istog članka Pravilnika propisano je da naknadu roditelju isplaćuje Centar za socijalnu skrb na temelju potvrde poslodavca o isplaćenoj plaći, odnosno plaći koja je trebala biti isplaćena roditelju za rad u polovici radnog vremena.
Temeljem čl. 9 Zakona o porezu na dohodak (NN 177/04) naknada plaće po ovoj osnovi ne smatra se dohotkom, tj. to je plaća isplaćena po posebnim propisima na teret Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi a sve plaće isplaćene po posebnim propisima ne podliježu oporezivanju. Sukladno tome naknada plaće roditelju za preostalo radno vrijeme ne može se umanjiti za porez i prirez koji bi porezni obveznik plaćao da se radi o plaći za puno radno vrijeme.
Porez i prirez na naknadu plaće, koji se nezakonito uzima roditelju sa skraćenim radnim vremenom, ne uplaćuje se Poreznoj upravi (jer se po Zakonu i ne smije obračunavati) tako da ga Ministarstvo socijalne skrbi ostavlja unutar svog Ministarstva. Takav roditelj ne vodi se u evidenciji Porezne uprave RH kao porezni obveznik, pa se njemu uskraćuje i pravo povrata poreza, na što imaju pravo svi građani RH. Na naknadu plaće za preostalo radno vrijeme Centar za socijalnu skrb ne uplaćuju se obvezni doprinosi iako je roditelj u mirovinskom osiguranju prijavljen na puni radni staž.
Iz Banke podataka Mirovinskog fonda za četiri sata za preostalo radno vrijeme roditelji se vode kao da su na bolovanju. Evidentirane su samo u isplaćenom iznosu osobni dohoci od strane poslodavca. Nakon toga u Banku podataka ulazi i isplata naknada plaće za preostalo radno vrijeme umanjena za visinu poreza i prireza te bez obveznih doprinosa. Za toliki iznos biti će umanjena mirovina roditelja.
Do pogrešnog izračuna naknade plaće došlo je zbog sačinjenog pogrešnog obrasca za izračun naknade odnosno krenulo se od obračuna neto plaće umjesto bruto plaće.
Prema Zakonu o radu i Zakonu o porezu na dohodak plaćom se smatra plaća u bruto iznosu.
Zbog pogrešnog obračuna naknade, roditelj ne ostvaruje plaću kao da rade puno radno vrijeme.
Pravo roditelja na rad u polovini radnog vremena isključivo je temeljen je na osnovnom Zakonu o radu a ne na pravu iz Zakona o socijalnoj skrbi.
Odredba čl. 25. Zakona o mirovinskom osiguranju propisuje da je roditelj osiguran na puno radno vrijeme (osmosatno) i sva prava iz mirovinskog osiguranja proizlaze iz osnovice na koju je osiguran u mirovinskom osiguranju.
U pripremi je Prednacrt Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o pravima roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad s polovicom radnog vremena.
Za isplatu do sada uskraćivanog iznosa nažalost trebat će se podići pojedinačne tužbe kod Općinskog suda. Radi se na angažiranju jednog odvjetnika za sve slučajeve o čemu ćemo uskoro imati više informacija.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-11-2009 01:59  Citiraj (i odgovori)  
Administrator
Administrator
Avatar

Pridružen: 12-10-2006 19:10
Postovi: 217
Lokacija: Dubrovnik
Draga rola
molim te, koji je izvor informacija?
:uho:
Hvala

_________________
Pozdrav i do skorog pisanja
http://www.zajedno-do-zdravlja.hr | http://www.dubrovnik-adriatic.com | http://www.dubrovnik.barovicbest.com |


Vrh
 Profil Web stranica  
 PostPoslano: 09-11-2009 23:12  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 09-11-2009 10:01
Postovi: 1
Da, koliko znam ovo je tiočno ali nije zakonito jer roditelji koji koriste srv u svim pravima trebaju biti izjednačeni s onima koji rade puno radno vrijeme. Prema tome nema nego se žaliti ali me ne pitajte kome. :zbunjoza:


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-11-2009 00:55  Citiraj (i odgovori)  
Administrator
Administrator
Avatar

Pridružen: 12-10-2006 19:10
Postovi: 217
Lokacija: Dubrovnik
U biti je vrlo škakljivo, jer u dijelu je zakonito po jednom zakonu, u dijelu po drugom a nije zakonito po trećem, što znači da nam zakoni baš nisu usklađeni, a tko koristi taj nered, nego zakonodavac, tj. država.
Naravno, na štetu roditelja bolesne djece. :evil:

Usput dobro došla Ana. :bravo:

_________________
Pozdrav i do skorog pisanja
http://www.zajedno-do-zdravlja.hr | http://www.dubrovnik-adriatic.com | http://www.dubrovnik.barovicbest.com |


Vrh
 Profil Web stranica  
 PostPoslano: 10-11-2009 09:56  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
evo i ja skačem kad admin skače :bravo:
dobrodošla

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 10-11-2009 12:21  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Ana kad mogu oni skakat ja mogu još više :bravo: :bravo: :bravo: dobrodošla.
A kako se tek mene pokrali kad sam koristila dopust,nisu mi uplaćivali mirovinsko,znači da ću kad budem stara ići u pučku kuhinju :lol6:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 13-11-2009 23:42  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Ana, dobrodošla i od mene.
Zašto da te ne pitamo?

Dragice, izvor je neka udruga invalida (mislim iz ST), al nisam ti više 100% sigurna jer sam se stvarno svega načitala pa mi se možda pobrkalo.

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 13-11-2009 23:48  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Ja se tješim ovako: vezano za ovaj dio za uplate poreza - ako nemamo puno toga na osnovu čega tražimo povrat poreza nije tako veliki problem, jer opet mi mogu vratit do onog iznosa koj m i je uplaćen porez od strane poslodavca (znači pola), a to što nam se ne uplaćuje za mirovinski tko zna kakva će situacija uopće biti s nama kad ćemo mi ić u penziju, a sad smo bitni našim malim kikićima.
To naravno ne znači da se ja neću borit da pravda bude na našoj strani i da se nešto ne riješi po tom pitanju!

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 31-01-2011 23:45  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 08-04-2009 14:18
Postovi: 956
Lokacija: Zagreb
Za sve vas koji imate pravo na njegu ne zaborevite na poreznoj prijavi uvečat osobni odbitak za 1! Znači ako ste vi 1, prvo dijete vam je 0,5 drugo dijete vam je 0,7 a na dijete za koje imate još i njegu dodate 1!! Tada recimo na koga već stavljate ( vi, muž) imate osobni odbitak - npr. s dvoje djece 3.2!!!!
I ja sam to naravno kasno saznala i jednu godinu profučkala pa da i vi drugi ne izgubite- korisna inform!

_________________
R 07/03
JIA oligo koljena od 07/06
punkcije:11/06;04/08;03/09
Th:Movalis 7,5mg, Controloc 20mg, fizikalna+el.stim.
Ex Th:MTX 05/08-08/10, Decortin -08-09-10, Folacin
RF-, ANA-, HLA B51, DR51,52
bolest u mirovanju


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 01-02-2011 22:22  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Bravo rola :bravo:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 10 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 3 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011