Sada je: 28-03-2024 20:22.

JIA - što sada?

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 14 poruka ] 
Autor Poruka
 PostPoslano: 23-01-2013 20:06  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 23-01-2013 19:38
Postovi: 5
Poštovani,
trebao bih informaciju o problemu koji s lijevim koljenom ima moja osmogodišnja kćer Ema. Nakon udarca u koljeno (pad tijekom igre) pojavila se oteklina, Ema je malo šepala, ali se nakon par dana oteklina većim dijelom povukla, pa se Ema nastavila igrati. Kako osim manje otečenosti zgloba nije bilo nikakvih problema u pokretljivosti koljena, zaboravili smo na taj problem. Mislili smo da se radi o posljedici udarca koja će s vremenom nestati. Oko tri mjeseca nakon toga, na prvom treningu gimnastike nakon raspusta, Ema je osjetila bol kod čučnjeva koje nije mogla napraviti, nakon čega je koljeno ponovno znatnije oteklo.

Nakon toga smo započeli s ortopedskim pretragama, a kad se ispostavilo da je koljeno neoštećeno uputili su nas reumaotologu. Tu su, (oko šest mjeseci od udarca u koljeno) preliminarno, bez laboratorijskih pretraga postavili dijagnozu juvenilnog idiopatskog artritisa i odmah nas uputili da Emu za par dana dovedemo na prvu injekciju Lederlona.
Zanima me je li prije injekcija u koljeno, potrebno prvo provesti neke pretrage i pokušati s nekim manje drastičnim načinom liječenja? Ili je to uobičajen postupak kod ove vrste oboljenja?

I još nešto, prije godinu dana dijagnosticirane su joj nekakve psorijatične promjene na koži (nisu na tipičnim mjestima za psorijazu – laktovi, koljena... već u vlasištu, nešto na leđima).

Imate li takva ili slična iskustva?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 23-01-2013 21:56  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Eugen1 dobrodošao dali ste iz Zagreba i kod kojeg ste liječnika,( može i incijali)
nisam shvatila nešto,dali je malenoj otečeno koljeno.
Vjerovatno je imala punkciju,jer obično se Ledarlon ubrizguje nakon punktiranja zgloba,i ako je bilo puno tekućine,dobro je pa se odmah krenulo sa lijekom direktno u koljeno.
Znam da je sv strašno i izgleda i zvuči,nadam se da ste u pravim rukama,i da će liječnici napraviti pretrage,koje su nužne kod ovakvih slučajeva.
Ako nije zatraženo to možete i vi kao roditelj tražiti.
A vjerovatno je JIA nekako se prošvercao ako ima neke psorijatične promjene,to ste vjerovatno naglasili dr,koji je liječi,jer moraju uskladit terapiju.
Sretno nadam se da će sve biti ok,samo budite ustrajni :dumdum:

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 24-01-2013 09:39  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 23-01-2013 19:38
Postovi: 5
dragica1 je napisao/la:
Eugen1 dobrodošao dali ste iz Zagreba i kod kojeg ste liječnika,( može i incijali)
nisam shvatila nešto,dali je malenoj otečeno koljeno.
Vjerovatno je imala punkciju,jer obično se Ledarlon ubrizguje nakon punktiranja zgloba,i ako je bilo puno tekućine,dobro je pa se odmah krenulo sa lijekom direktno u koljeno.
Znam da je sv strašno i izgleda i zvuči,nadam se da ste u pravim rukama,i da će liječnici napraviti pretrage,koje su nužne kod ovakvih slučajeva.
Ako nije zatraženo to možete i vi kao roditelj tražiti.
A vjerovatno je JIA nekako se prošvercao ako ima neke psorijatične promjene,to ste vjerovatno naglasili dr,koji je liječi,jer moraju uskladit terapiju.
Sretno nadam se da će sve biti ok,samo budite ustrajni :dumdum:


Pozdrav,
evo odgovora na vaša pitanja. Iz Zg-a smo, liječi nas doktorica A.G. Emi je sada koljeno razmjerno malo otečeno (oteklina je bila veća samo neposredno nakon udarca i nakon treninga gimnastike s kojeg smo ju odmah povuklli), a punkciju niti bilo kakvu laboratorijsku pretragu nije imala. Do sada smo obavili samo ortopedske pretrage rtg i MR, pa zbog toga nisam siguran je li odluka o injekcijama prenagla. I da liječnici smo napomenuli za dermatitis psoriasiformis, što je službena dijagnoza kćerinih kožnih problema.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 24-01-2013 15:54  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Neznam zašto nisu zatražene lab pretrage, :?: moj savjet je da potražite mišljenje reumatologa na Srebrenjaku.
Dr Bukovac kod koje smo mi je jedna divna dr i jako dobra,tu je dr Harjaček takođe genij,i dr Vidović.
Nije sad da činim reklamu dr na Srebrenjaku ali mi smo krenuli još dok je reumatologija bila na Šalati i išli bi za svojom dr i do Afganistana.
I prvo su učinjene sve pretrage.Aako trebaš broj telefona ja ću ga drage volje dati,jer ona je još mala i ako pametno sa liječenjem se krene na vrijeme.
Na pravom ste putu da ozdravi.
Nadam se da će biti sve ok,nama je pomagao kupus,deep relif,masaže itd.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 25-01-2013 13:38  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 23-01-2013 19:38
Postovi: 5
Broj telefona bi nam bio najbrži način da se raspitamo o nužnosti primanja injekcija bez provedenih pretraga, pa ako može na p.p. Napisali ste da ste upotrebljavali kupus i masaže deep reeliefom, pa me zanima kako ste kombinirali te dvije stvari?
Unaprijed se zahvaljujem!


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 25-01-2013 16:44  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Eugen istodobno nisam kupus i deep relif,nego ako je koljeno otečeno i jako toplo,onda kupus ni pod razno.
A ako je bol i ukočenost može stavljati kupus ILI deep relif, a kod toplog koljena smijete samo deep relif.
Kupus je nama jako pomagao,negdje na teme dolje niže ima sve što vam je od pomoći u bolnim situacijama.
Navela sam jednu od mogućih,nama su masaže jako pomogle isto,najobičnija baby krema i masirala,jer
puno joj je pomoglo.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 06-02-2013 19:34  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Eugen1 kako ste,jel se što promjenilo.

_________________
dobar dan... ja sam stara Dragica ...samo igram za tim ozdravljenje pa otud broj 1:-)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 07-02-2013 13:22  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 23-01-2013 19:38
Postovi: 5
Evo novosti: U Klaićevoj je Ema pod narkozom primila injekciju Lederlona u koljeno nakon čega je u bolnici prenoćila jer je morala mirovati. Terapija nakon izlaska iz bonice nam je 13,5 ml. ibuprofena 3 puta dnevno. Stanje je malo bolje nego prije, ali moram naglasiti da osim što nije mogla do kraja saviti koljeno Ema i nije imala većih problema. Mogla je trčati, skakati, ništa ju nije boljelo dok ne bi pokušala do kraja saviti koljeno. Konačnu dijagnozu nemamo, imamo samo radnu koja glasi JIA, o kojoj se podvrsti radi trebali bi znati nakon što budu gotovi nalazi krvnih i ostalih pretraga uzorke za koje su uzeli tijekom Emina boravka u bolnici. Brine me ibuprofen koji je jako težak lijek, jer nam pri otpustu nisu naveli kolilko dugo će ga morati uzimati.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 09-02-2013 09:28  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
Ja bi svakako potražila još mišljenje,pogotovo da se naprave sve pretrage potrebne.Ja imam curicu kojoj je dijag.JIA,i nakon godinu i pola smo došli do liječnika i dijagnoze,nikad nije imala otok samo ponekad se nije mogla osloniti na nogu sto je trajalo pa sat dva. pa se na uzv vidi upala.tako da svakom je drukcije al ja bi kopala dalje da budem sigurna šta je....


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 11-02-2013 09:13  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 23-01-2013 19:38
Postovi: 5
Svakako ćemo otići po drugo mišljenje. Na pregledu prošli tjedan saznali smo da su tri dnevne doze ibuprofena stalna terapija koju će Ema uzimati do kraja liječenja. Strašno, tako gadan i težak lijek! Rečeno nam je da se, u slučaju poboljšanja rezultata pretraga eventualno može preći na neki sličan lijek koji će uzimati samo jednom dnevno.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-02-2013 12:16  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 03-10-2012 07:24
Postovi: 92
nemojte se brinuti,to je jos najslabiji lijek...dok nije na nekom jacem bit će ok.mi smo 4mj na mtxu i stalno imamo probleme.užes.svakako se javite


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 13-02-2013 21:22  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 16-12-2012 21:42
Postovi: 32
Definitivno potrazi jos jedno misljenje..na Srebrnjaku npr
po inicijalima mislim da smo bili kod iste dr.
Mi smo bili u Klaicevoj i dr je bila na dobrom putu, nije ona los doktor.
Puno znanja, malo socijalnih vjestina.A ta Klaiceva i cijela atmosfera tamo je pretuzna. Sve extra dramaticno, panicno....
Uvijek je rijec o najgorim mogucim dijagnozama.....
Na Srebrnjaku se normalno porazgovaras s dr.B.
Divna i topla osoba.

_________________
Curka 10/2009
01/2013 JIA poliartritis
Movalis 7,5mg


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-04-2014 11:02  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 16-04-2014 20:22
Postovi: 3
Lokacija: osijek
iako je našoj curici postavljena dijagnoza (jučer) još se držimo za slamku jer čakamo nalaze reuma faktora. inače srebrnjak je kao da smo došli na U.S.S. Entrprise, od stručnosti, pristupačnosti, do brzine i kvalitete obrade.

_________________
curica 2007
03/2014 otok d.koljena-dijagnoza JIA
04/2014 hospitalizacija i obrada KBC OS-dalsy+ krio masaža,nakon 7dana otok manji. cintiografija pokazuje otok, nalazi krvi uredan
16.04.2014. srebrenjak-punkcija, steroid u koljeno.
16.04.2014. movalis


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-04-2014 08:01  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Reuma faktor je vjerojatno negativan, obično je negativan kod djece.
Bitno je samo da sinovijalna membrana na koljenu ne zadeblja, da se izljev povuče, da sve to upalno ne pređe u kronično. No vjerujem da ste s punkcijom i Movalisom sve riješili kroz nekoliko tjedana/mjeseci (zauvijek).

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 14 poruka ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 7 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011