Sada je: 28-03-2024 14:40.

Metotrexat MTX - 2. linija lijekova

Aktivne teme

Vremenska zona: UTC + 01:00


Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 110 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor Poruka
 PostPoslano: 03-11-2008 15:34  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Molim one koji su uzimali MTX da napisu nakon koliko su otprilike primjetili eventualno poboljšanje od MTX-a i da li je MTX uziman oralno ili u inekcijama?


Zadnja izmjena: kate; 15-12-2008 13:54; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2008 10:51  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Mi uzimamo 18 mjeseci. Prvu godinu smo uzimali 5mg/tjedno bez većih rezultata.
Nakon godinu dana povećana nam je doza na 10 mg/tjedno - prvih 4 puta injekcije, a pošto dobro podnosi oralno a i nismo iz Zg,prešli smo na tbl.
(još jedan razlog - u našem gradu NIJE BILO liječnika koji nam je htio davati injekcije)


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2008 11:11  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Još nešto: metrex baca na jetru i za zaštitu će vam preporučiti Folacin ( folna kiselina koja potiče stvaranje novih stanica nasuprot metotrexatu koji ih uništava).
Morate paziti da dijete ne pije mlijeko par sati prije i par sati kasnije jer se onda povećava toksičnost lijeka u krvi.
Vezano za dugotrajne posljedice lijeka bilo bi dobro povremeno provest kuru čišćenja organizma da se mala jatra i mali bubrezi ne preforsiraju.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 12-11-2008 16:17  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Ako se uzima doza > 12mg/kg težine bilo bi dobro preći na inekcije jer se puno bolje MTX apsorbira.

Postoji EMLA flaster s kremom (lokalni anestetik) za uklanjanje boli, ako imate prevelikih problema zbog uboda. Stavlja se ~ sat prije uboda.

Što radite ako dijete pod MTX-om ima temperaturu, virozu ili nešto slično?
Može li se cijepiti dijete pod MTX-om?
Treba li dijete pod MTX-om izvaditi iz vrtića zbog rizika od infekcija?


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-12-2008 10:31  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Djeca sa autoimunološkim bolestima se inače ne cijepe, još nam nisu rekli ništa vezano za temperaturu, a podložnost infekcijama naravno - ali i druga djeca su podložna infekcijama i što ćete napraviti kad vam dođe u kontaktu sa drugom djecom - zaključat ga?? Znate li koliko su bolesna djeca koja nisu bila u vrtiću prije škole i nisu razvila imunitet na dječje viroze...
Dajte svom malom švrći šansu da bude jednak među djecom


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 17-12-2008 10:37  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Mi se možemo normalno cijepiti, kaze Harjacek, ali mi smo samo na Movalisu. Dobro si me sjetila da nazovem :D

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-12-2008 21:03  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 13-12-2008 22:49
Postovi: 16
Lokacija: Sarajevo, BIH
takodjer smo se prestali cijepiti cim su dijagnosticirali JIA.Ne znam do kada ce to trajati(bez cijepljenja), moram i ja pitati naseg doktora.
Od aprila smo na MTX-u (7,5 mg sedmicno u tabletama).Zasad ga dobro podnosi, naravno uz njeg dajemo folacin.Nama nikad niko nije predlozio injekcije.
Imali smo jednu punkciju u decembru prosle godine i jednom dobili kortikosteroide u zglob u avgustu ove godine(u pitanju je skocni zglob lijeve noge).Poslije njih je sve ok sto se tice pokretljivosti zgloba, ali jos je uvijek obim veci za 1,5 cm u odnosu na zglob desne noge i jos uvijek je potkoljenica te noge vidno tanja(izgleda da misic jos ne radi 100% kako treba i da ga ipak na neki nacin stedi)Mada se nista ne primjeti dok hoda.Sutra idemo na uz i vidjecemo sta je unutra, nadam se dobrom.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-12-2008 21:04  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 13-12-2008 22:49
Postovi: 16
Lokacija: Sarajevo, BIH
Zaboravih
Pozdrav za Kate i sve ostale moje drage prijateljice sa ovog foruma.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 18-12-2008 23:18  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Nama je nakon punkcije odmah prepisao terapije TENS iliti elektrostimulaciju mišića i njemu je pomoglo jako. Normalno provodimo vježbice, u sklopu terapije smo bili i na magnetu i još neka struja je bila u pitanju ali sam zaboravila kako se zove (bubrezi sinko, bubrezi?!)...
Zadnji puta kad sam pitala doktora vezano za tu uvećalost koljena rekao je da je stvar u okolnom mišiću i da tako izgleda zapravo radi atrofije mišića.
Dakle ono oko čega sam se brinula (da punkcija sa steroidima nije upalila) zapravo nije bilo niš.
Nadam se da je i sa vama tako.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 21-12-2008 22:28  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
Evo ubacujemo se i mi
MTX INJEKCIJE jednom tjedno,točno godinu dana prima,
mora još najmanje tri četri godine,
dobro ih podnosi,istina ponekad joj bude muka,ovisno o vremenu.
Naravno pije folacin svaki dan po pola tabletice,nije cijepljena,i neznam ni ja šta sa tim,riješit ćemo kad bude vrijeme za to.A poboljšanje smo vidjeli već nakon dva mjeseca,bila je bolja pokretljivost,imala sam osjećaj da je koljeno vratilo se na normalu,mislim izgledom,smanjilo se,nije bilo otoka.
mOJA JE KÆER BILA SAMO JEDANPUT NA PUNKCIJI,TO JE BILO TOČNO KAD JOJ JE DIJAGNOSTICIRAN JIA I OTAD NIŠTA(HVALA BOGU).


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 27-01-2009 21:01  Citiraj (i odgovori)  
Avatar
:) pozdrav i od mene, prvi put sam na ovaj način s vama, iako već dugo čitam vaše prepiske na forumima
naša djevojčica je tek prošli petak počela piti mtx i to 4 tbl odjednom što je za nas bilo šokantno, uz to je dr H dao i nalgesin
hvala bogu pa je ona od sebe takva da sve lako prihvaća... tako da je tablete movalisa grizla i zalila s malo vode, isto tako i mtx ( barem za prvi puta) a nalgesin nikako, naježi se od nje i tjera je na povraćanje, pa ga zakamufliramo zgnječenog u žlicu meda


Vrh
  
 PostPoslano: 28-01-2009 12:40  Citiraj (i odgovori)  
Moderator
Moderator
Avatar

Pridružen: 18-06-2008 14:05
Postovi: 2112
Lokacija: Zagreb
Dobrodošla Smartina! Pa nismo valjda tako strasni da ti je trebalo toliko vremena da se ohrabris :D

Mi smo Movalis uvijek rastopili u malo vode, topi se ko lud i bez problema je islo.

_________________
Anita Moorjani "Ponovno rodjena"


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-01-2009 13:34  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član

Pridružen: 27-10-2008 10:18
Postovi: 75
Lokacija: Rijeka
Metrex pijemo sad će bit 2 godine. Jučer smo bili kod našeg bioenergičara i užas - jetra zasićena funkcija jetre oslabljena bubrezi isto. Moramo podhitno opet početi s maslačkom radi detoksikacije.

Pozdrav smartini. Što je gužva veća moja je radost jača.


Vrh
 Profil  
 PostPoslano: 28-01-2009 18:40  Citiraj (i odgovori)  
Avatar
pozdrav kate
ma niste strašne, već nisam kod kuće imala internet pa sam samo na poslučital i učila, sada sam s vama i ako nešto znam prenijet ću vam znanje, a ako ne vi ćete meni, zar ne
ksila kaže da mtx piju već 2 dvije godine? koliko se mora, treba, preporučljivo je piti?
ima djece s artritisom i u mojoj okolini, nismo baš u kontaktu jer mi se čini da nisu baš za suradnju ( možda se varam), da skratim jedna curica mlađa od moje 2mj dobivala je injekcije mtx ne znam točno koliko dugo ali jako dugo barem1 god, i njena mama mi je rekla da ne smije u vrtić, da ne smije biti puno u kontaktu s drugom djecom i ljudima jer joj je imunitet slab ( pa zar nije svima njima) tako da mala ne ide u vrtić ( moja djevojčica ide i nitko nije rekao da ne treba, ne smije...)?
što je u tom mtx tako strašno :?:


Vrh
  
 PostPoslano: 28-01-2009 19:05  Citiraj (i odgovori)  
Član
Član
Avatar

Pridružen: 03-12-2008 14:23
Postovi: 1256
Lokacija: Zagreb
9078Ma nije istina da nesmije ići u vrtić,evo moja prima injekcije već 1 g i mjesec dana svaki tjedan.I ide u vrtić,naprotiv preporučljivo je da je dijete bude uključeno i u druge aktivnosti,ne samo vrtić.Eventualno ako dr zabrani,ja mislim da ta mama nešto nije dobro shvatila,pa kako će sutra kad bude vrijeme išla u školu.
smatram da se djetetu koje je na MTX mora davati jako puno vitamina koje će zaštitit imunitet,ja mogu navest neke koje mi smo uzimali i koje još uvjek uzimamo ako nekog zanima.Bitna je i prehrana,a ne samo vitamini,moja kćer nije bila bolesna i ne sjećam se,ali baš bolesna da se nemože dići iz kreveta.
A što se tiče suradnje roditelja djece sa artritisom,o tom ja brujim već oho,jednostavno kao da ih nije briga,ponekad sam bijesna kad odem na Šalatu i tako si razgovaram sa roditeljima,nebi vjerovali kako oni razmišljaju kao da se radi o kakvoj prehladi.
Ma nemogu nekad preći preko nekih izjava da u 21 stoljeću jedan roditelj od 2o i nešto godina razmišlja kao trogodišnje dijete.
A MTX koliko god imao nuspojava treba ga gledat sa pozitivne strane ,da je to lijek koji mom djetetu odgovara i da će nam pomoći ozdravit. da ćemo ovaj dio zaključati u škrinju prošlosti i da će biti zdrava i lijepa djevojka duge predivne kose :oops: Sva se preznoji pišuć


Vrh
 Profil  
Prikaži poruke :  Redanje  
Forum je zaključan Tema je zaključana [ne možete slati/uređivati poruke/odgovarati].  [ 110 poruka ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika: / i 2 gostiju.


Ne možete započinjati nove teme.
Ne možete odgovarati na poruke.
Ne možete uređivati svoje poruke.
Ne možete izbrisati svoje poruke.
Ne možete slati privitke.

Traži:
Izaberi forum:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group • HR (CRO) autor baze Ančica Sečan | prilagodio Roberto Machiedo
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009
Modified by Roberto Machiedo, Zajedno do zdravlja © 2006-2011